Sanatatea ta conteaza. Sa fim sanatosi impreuna. Inapoi
03-05-2016
Comuna Dingeni, judetul Botosani reprezentata prin primar ROTUNDU Catalin Gheorghe va aduce la cunostinta ca s-a obtinut finantare in baza Contractului nr. 3313 din data de 01.04.2016 pentru implementarea proiectului ,, Sanatatea ta conteaza. Sa fim sanatosi impreuna.", semnat de catre ORGANISMUL INTERMEDIAR ELVETIAN (OIE), MINISTERUL SANATATII (MS) SI UNITATEA ADMINISTRATIV TERITORIALA (UAT) COMUNA DINGENI - JUDETUL BOTOSANI. Prin implementarea acestui proiect la nivelul comunitatii noastre vom contribui la cresterea accesului populatiei la serviciile medico-sociale si reducerea excluziunii sociale a tuturor persoanelor vulnerabile. Prrin proiect va fi infiintat Centrul medico-social comunitar care va functiona in cladirea din centrul Comunei Dingeni aflata in patrimoniul primariei.Vor fi angajati un asistent medical comunitar si 4 ingrijitori batrani la domiciliu care vor furniza servicii medico-sociale  (ingrijiri medicale, administrare medicamente, ingrijire si igiena, socializare)  pentru 60 de batrani pe perioada derularii proiectului. Deasemenea se vor desfasura activitati de informare, educare si comunicare privind combaterea consumului de droguri, tutun, alcool, prevenirea abandonului scolar, activitati de educatie sexuala si planificare familiara, promovarea unui stil de viata sanatos.